Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszej szkole zakończyła wspólna wigilia, która odbyła się 22 grudnia. Przedszkolaki oraz Magda, Piotruś, Damian, Marcin i Kacperek w tym dniu wspólnie kolędowali, składali sobie życzenia, zjedli wspólny wigilijny obiad. W tym dniu panowała radosna oraz świąteczna atmosfera.
SPOTKANIE WIGILIJNE
- 7
CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA…
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wszyscy w szkole, zarówno wychowawcy, jak i sami wychowankowie czują to doskonale z uwagi na szereg zajęć nawiązujących do tradycji bożonarodzeniowych. W tym roku nasza uwaga skierowana była na wprowadzenie naszych uczniów w świat wartości i szacunku dla tradycji. Uczniowie zaangażowani zostali do wykonania różnorodnych ozdób świątecznych dla siebie i swoich bliskich. Był czas na.. rozmowy o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.. wspólne kolędowanie. Madzia, Piotruś, Damian, Marcin i Kacperek wykonali piękne stroiki, lampiony, które docelowo posłużyły jako prezenty świąteczne dla Rodziców oraz dla Pani Dyrektor😊. Prowadzone prace były bardzo czasochłonne i wymagały dużego skupienia oraz precyzji. Końcowy efekt zajęć wynagrodził jednak wszystko. Stroiki wyszły bardzo ładnie i chyba nikt z nas nie spodziewał się tak spektakularnego rezultatu końcowego. Przysporzyło to naszym wychowankom wiele dodatkowych pozytywnych emocji i poczucia dumy ze swojej pracy.
13
Podziękowanie dla wszystkich, którzy włączyli się w akcję zorganizowaną przez SKC" DZIECI- DZIECIOM"- I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM - od Naszego Misjonarza - Ks. Marcina Wróbla😊
Bomana, 2 grudnia 2020
„Tenkyu Tru” – w języku Pidgin znaczy po prostu „dziękuję bardzo”. No bo jak nie dziękować za prezent, który wysłaliście do nas na początku tego roku. Już myślałem, że go pandemia zatrzyma gdzieś po drodze, ale na szczęście udało się i paczki dotarły do nas w kwietniu. Wtedy było ciężko gdziekolwiek się ruszyć, bo wszystko było poodwoływane i pozamykane z powodu Covida. Na szczęście sytuacja się polepszyła i dzieciaki mogły wrócić do szkoły. Pozostało tylko wybrać szkołę, która dostanie od Was prezent. I tak, opatrznościowo los padł na szkołę podstawową w Brown River.
Brown River to wioska, która leży jakieś 30 kilometrów od Port Moresby, czyli stolicy Papui Nowej Gwinei. Jest tam kaplica, która należy do naszej parafii. Kaplica jest pod wezwaniem św. Małgorzaty Marii Aloqoque (tej swiętej, dzięki której mamy nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa). Szkoła, również nosi jej imię. Szkoła jest katolicka, ale to nie znaczy, że tylko katolicy się w niej uczą; są tam też Adwentyści, Zielonoświątkowcy, Luteranie i inni, których nazwy nie pamiętam – wszyscy chrześcijanie. Normalnie jest tam około 300 dzieci, ale w tym roku wielu rodziców w obawie przed Covidem nie wysłało dzieci do szkoły, więc jest nieco mniej.
Jak widzicie na zdjęciach daliśmy im nie tylko prezenty od was, które przyszły w paczkach pocztowych, ale też kilka innych rzeczy, które się przydają, a które kupiliśmy już tu na miejscu. Są to narzędzia do pracy. Ktoś pomyśli, „no dobra, jasna sprawa z grabiami, czy szpadlami, ale po co im maczety?” Już wyjaśniam. Maczetami nie tylko ścinają drzewa, ale też koszą trawę, plewią ogródki, no i niestety jak się pokłócą to używają ich jako „argumenty” w debacie...
Wcześniej dziecaki przynosiły do szkoły maczety, żeby sprzątać przy szkole (głównie wykosić trawę, która tu rośnie strasznie szybko), ale potem po szkole czasem dochodziło do różnych spięć i rodzice i nauczyciele zadecydowali, że dzieci nie mogą więcej przynosić maczet do szkoły. Dlatego, żeby pomóc rozwiązać problem zaproponowałem, że im pomożemy i kupimy dla nich te narzędzia, żeby były w szkole i były wydawane tylko na czas pracy a potem oddawane i trzymane w szkolnym kantorku. Oczywiście te narzędzia byłem w stanie kupić z pieniędzy, które dostałem od Was i Waszych rodziców. I za to też dziękuję.
Co do przyborów szkolnych, to zostały one podzielone i rozdane tym, którzy ich nie mieli. Część posłużyła jako nagrody dla najlepszych uczniów. A piłki i inne sportowe rzeczy od razu poszły w ruch 😊. Powiedzieli, że jeszcze nigdy coś takiego się im nie przydarzyło i że to naprawdę niesamowite zaskoczenie – niespodzianka („kirap nogut” w języku Pidgin).
W trakcie prezentowania opowiedziałem im o Was i Waszej inicjatywie, przetłumaczyłem list, który napisaliście (super pomysł!!!). Opowiedziałem trochę o Polsce i jak jest u nas w szkołach. A jak widzicie na zdjęciach nasze budynki szkolne znacznie się różnią i klasy wyglądają o niebo lepiej. Prosili mnie żeby Wam podziękować za Wasze dobre serca i takie wspaniałe pomysły. Bo może nie wiedzą, gdzie leży Polska, ale wiedzą że są tam wspaniali ludzie i dzieci, które chcą pomagać i myślą o innych; nawet jeśli oni są tak daleko, bo aż w Papui.
No i ja sam jestem z Was dumny, i chyba nawet z siebie, że jestem z Jaworznej; a właściwie z tego, że mogę powiedzieć, że jestem z tej samej Jaworznej, skąd tyle dobra dociera aż na Południowy Pacyfik; że skończyłem tą samą szkołę podstawową, która nauczyła mnie, że zawsze najważniejszy jest drugi człowiek i nadal tego uczy!
Jeszcze raz dziękuję Wam i przepraszam, że tak późno się zebrałem do napisania tego listu i wysłania zdjęć. Niech Wam Pan Bóg błogosławi ile wlezie! Trzymajcie się!
Marcin Wróbel CM
6
SPOTKANIE INTEGRACYJNE Z GRUPĄ KOLĘDNICZĄ Z UJANOWIC
21grudnia naszą szkołę odwiedziła GRUPA KOLĘDNICZA z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Ujanowic. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i świątecznej atmosferze, kolędnicy śpiewali kolędy i pastorałki. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Pan Zdzisław Pajor wręczył prezenty naszym uczniom oraz złożył wszystkim życzenia świąteczne. Z całego serca dziękujemy za wyjątkowe spotkanie, które przysporzyło naszym uczniom tyle radości.😊. Dziękujemy Wszystkim Wolontariuszom, Opiekunom, Panu Zdzisławowi za wspaniałe chwile. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się spotkać w Ujanowicach na Wigilii😊
4
WSPÓLNE UBIERANIE CHOINKI...
Nieodzownym elementem wyczekiwania na Boże Narodzenie jest ubieranie choinki. Również tą tradycję podtrzymujemy w naszej Szkole.
18 grudnia Piotruś, Damian, Madzia i Kacperek ozdabiali drzewko bożonarodzeniowe. Szkoła wypełniona była atmosferą dziecięcej radości i oczywiście świątecznej muzyki. Dzięki temu, wszyscy poczuli magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
5
ZAPACH ŚWIĄT- PIECZEMY PIERNICZKI...
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Madzia, Piotruś, Damian, Marcin i Kacperek postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W dniu 15 grudnia w szkole miało miejsce wielkie zarabianie ciasta. W miłej i nieco gwarnej😊 atmosferze uczniowie przygotowali ciasto na pierniki. Ciasto trafiło na 24 godziny do lodówki. Na drugi dzień- w środę z wielką radością wałkowali ciasto, wycinali foremkami ulubione kształty, związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia, z uwagą obserwowali proces pieczenia się ciastek. Upieczone pierniczki dekorowali mając do dyspozycji mnóstwo jadalnych ozdób, czekolady i lukru. Największą niespodzianką było dekorowanie domków piernikowych, upieczonych przez mamę Kacperka Urygi. Serdecznie dziękujemy Pani Monice za podarowanie nam piernikowych chatek😊
26
Wysyłamy kartki z życzeniami..
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie poznali wiele zwyczajów i tradycji związanych z tymi świętami, m.in. zwyczaj wysyłania życzeń na kartkach, który warto kultywować. Madzia, Piotruś oraz Damian własnoręcznie wykonali kartki świąteczne dla swoich rodzin, zapoznali się z pracą listonosza i wędrówką listów od nadawcy do odbiorcy. Przepiękne kartki zostały wysłane do Rodziców😊
W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA.....
Ten piękny okres postanowiliśmy wzbogacić przygotowaniami naszej przedszkolnej szopki. Najpierw wykonaliśmy ozdoby i figurki z masy solnej. Po ich wysuszeniu zostały przepięknie pomalowane. Z pomocą w najtrudniejszym zadaniu- przygotowaniu szopki, wsparła nas mama Nikolki, pani Joanna Pasionek, która podarowała nam piękną drewnianą szopkę. Serdecznie dziękujemy!!!😊 . Efektem naszej pracy zachwycamy się każdego dnia, a przede wszystkim klimatem świąt, o których nam przypomina.
4
Przedszkolaki i Gang Fajniaków
Dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat, dlatego przedszkolaki chętnie wzięły udział w programie ,,Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”. Przewodnikami po opowieściach o magii natury byli zupełnie nowi bohaterowie Gangu Fajniaków, którzy prezentowali żywioły: ognia, wody, ziemi i powietrza. Radość, zaangażowanie, wspólna nauka, możliwość eksperymentowania sprawiła, że z chęcią zrealizowaliśmy zajęcia dotyczące wszystkich żywiołów. To dało nam możliwość ubiegania się o główną nagrodę. W tym celu na koniec wykonaliśmy piękny projekt zazielenienia jednego z terenów wokół naszej szkoły.
Prosimy o ,,trzymanie za nas kciuków”😊
10
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
4 grudnia naszą szkołę odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
16
ZABAWA ANDRZEJKOWA
26 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera , ponieważ świętowane były Andrzejki dla dużych i małych😉. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb. Zabawa andrzejkowa udała się wspaniale. Dziękujemy rodzicom za poczęstunek.
39
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy przesympatyczne święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Trudno zaprzeczyć, że pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka! Nasze Święto rozpoczęliśmy od poznania historii, a następnie przypomnieliśmy sobie najsławniejsze misie z książek i bajek. Czytaliśmy o przygodach Kubusia Puchatka i oglądaliśmy inne sławne misie. Każdy przedszkolak opowiadał o swoim pluszowym przyjacielu. Przedszkolaki wykazały się również dużą wiedzą przyrodniczą rozwiązując quiz ,, Co wiemy o misiach”. Bawiliśmy się w ,,Starego niedźwiedzia”, a na koniec podczas opowieści ruchowej ,,wybraliśmy się’’ do kina na ,,misiowe bajki”.
8
,,Mali patrioci”
Kto ty jesteś?
– Polak mały…Obchody Święta Niepodległości są dla Nas zawsze ważnym wydarzeniem. Temat naszej ojczyzny rozpoczęliśmy od wspólnej odpowiedzi na pytanie- co dla Nas znaczy słowo Polska?. Dzieci poznały kilka ważnych wydarzeń z naszej historii. Czytaliśmy legendy, uczyliśmy się wierszy, hymnu i na bieżąco wzbogacaliśmy kącik poświęcony naszej ojczyźnie o nowe wiadomości. Nie zabrakło tańca i zabawy przy piosence „ Jestem Polką i Polakiem”. Zajęcia, które przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczynią się do kształtowania patriotycznych postaw.
3
Pracowite przedszkolaki
Pomimo ciężkiego czasu jakim jest dla nas pandemia, przedszkolaki udowodniły swoje zaangażowanie i chęć nauki. Podczas nauki zdalnej pilnie pracowały, co później wspólnie mogliśmy zobaczyć.
Jestem z Was dumnaJ
Dziękuję Rodzicom za zaangażowanie i chęć współpracy - ,,Razem można więcej”!
7
WARSZTATY EKOLOGICZNE
8 pażdziernika w ramach realizacji programu „Edukacja ekologiczna dzieci w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych” uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach prowadzonych przez pana Piotra Ociepkę z Powiatowego Centrum Ekologicznego w Limanowej. Celem programu było uświadomienie potrzeb oraz naturalnych prawidłowych postaw wobec przyrody i środowiska. W pierwszej części uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczącej środowiska przyrodniczego, zanieczyszczeń, ochrony oraz wpływu zanieczyszczeń na organizmy żywe. W drugiej części każdy uczestnik otrzymał zeszyt ćwiczeń do uzupełnienia oraz zestaw do badania wody. Na zakończenie i podsumowanie wszyscy uczestnicy otrzymali eko-plecaki.
4
„BY PACHNIAŁO WAKACJAMI …ZROBIĘ CIASTO ZE ŚLIWKAMI … :-)’’
21 września przedszkolaki waz z Damianem i Kacperkiem zainspirowani piosenką „ Najłatwiejsze ciasto w świecie…” podjęli się zadania upieczenia ciasta ze śliwkami. Po odczytaniu i zapoznaniu się z przepisem oraz sposobem przygotowania ciasta, dodawali kolejno wszystkie składniki potrzebne do jego wypieku. Ochoczo i z zaangażowaniem: rozbijali jajka, ważyli mąkę i cukier, mieszali, ugniatali, wałkowali, układali śliwki. Wykonane ciasto śliwkowe ,, powędrowało" do piekarnika. Placek ze śliwkami smakował wyśmienicie o czym przekonaliśmy się podczas degustacji :-)
15
Narodowe Czytanie 2020
W naszej szkole Już w poniedziałek - 7 września br. klasa 7 uczestniczyła w akcji "Narodowe Czytanie". Tegoroczna edycja, w trakcie której czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego, wzbudziła spore zainteresowanie uczniów, ponieważ to oni wraz z Panią Katarzyną Kołodziej, pod okiem Pani Dyrektor -Elżbiety Pajor, wcielili się w niesamowitych bohaterów z dramatu: nieszczęśliwą Balladynę, niewinną Alinę oraz tajemniczą Goplanę.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejscach. W 2020 Para Prezydencka zdecydowała się na "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Tegoroczne Narodowe Czytanie stanowiło preludium do omawiania "Balladyny" na lekcjach języka polskiego w klasie siódmej.
PSG
Bezpieczny powrót - 1 września 2020 roku
Szanowni Rodzice! Drogie dzieci! Oto kilka rad. Dokumenty regulujące pracę szkoły znajdziecie na LIBRUSIE. Zachęcam do lektury.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
1 września po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią, znów spotykaliśmy się w murach naszej szkoły, aby rozpocząć nowy rok szkolny. Mamy nadzieję, że mimo rygorów sanitarnych, towarzyszyły nam dziś same miłe i radosne przeżycia.
Cały rok szkolny będzie inny niż wszystkie, ponieważ zagrożenie wirusem COVID 19 spowodowało, że zostały wprowadzone nowe zasady funkcjonowania szkoły, do których wszyscy musimy się dostosować. Mimo wszystko bardzo się cieszymy, że znów możemy spotkać się na szkolnych korytarzach i słyszeć dźwięk dzwonka zwiastującego przerwę.
Życzymy wszystkim Uczniom, by w szkole zawsze było ciekawie, by nauka była przez Was wykorzystywaną szansą na odkrywanie piękna i poznawanie tajemnic świata i by każdy z Was czuł się tutaj dobrze i bezpiecznie.
REKRUTACJA 2020/2021
Rodzice pięciolatków, którzy nie potwierdzili przyjęcia do oddziału przedszkolnego zapraszamy do kontaktu ze szkołą. Do zobaczenia 1 września na spotkaniu inauguracyjnym
Archiwum Aktualności