Historia szkoły część I
Historia szkoły
Szkoła Podstawowa w Jaworznej to szkoła z tradycjami, jej historia sięga 1911 roku kiedy to dzięki staraniom ówczesnego inspektora szkolnego w Limanowej Edwarda Nawrotnego, działająca we wsi szkoła zimowa została przemieniona na publiczną szkołę powszechną w Jaworznej. Pierwszą nauczycielką etatowa zostaję Ludwika Pawłowska. Nauka odbywała się w sali wynajętej u Jana Janasa, później u Jana Kuśnierza.
Wiosną 1914 r. rozpoczęto budowę szkoły, prace jednak zostały wstrzymane z powodu wybuchu I wojny światowej. Obawiano się inwazji Rosjan, oraz brakowało wykwalifikowanych robotników, a główny budowniczy Jan Zawada został powołany do wojska.
Naukę w nowej szkole rozpoczęto 15 września 1916 roku. Jeszcze przez kilka lat trwały prace wykończeniowe przy budynku szkoły. W 1917 r. przybywa do Jaworznej druga nauczycielka Maria Putrówna, która po roku odchodzi na inną posadę. Przez kolejny rok szkolny brakowało w szkole drugiej nauczycielki. W roku szkolnym 1919/20 dotychczasową jedną salę lekcyjna podzielono na dwie mniejsze. Umożliwiło to prowadzenie nauki w dwóch salach równocześnie. Od września 1919 r. do lutego 1920 r. pracowała w szkole jako druga nauczycielka Franciszka Janasówna. Po jej odejściu kolejna nauczycielką była Maria Bukowiec. Po Ludwice Pawłowskiej kierowniczką szkoły została Teresa Wałachiewiczówna, która pracowała tu do 1942 r. Nauka obowiązkowa trwała 7 lat.
W 1922 r. nadano szkole imię św. Antoniego z Padwy. Obraz umieszczono w przedniej , górnej części ganku. Od września 1926 r. etatowym nauczycielem zostaje Józef Waligóra, który pracował w Jaworznej do 1931r. Po jego odejściu tymczasowym kierownikiem została Stanisława Waligóra. W listopadzie 1931 r. dwuklasowa Szkoła Powszechna w Jaworznej została przemianowana na jednoklasową. Po przemianowaniu szkoły dokonywano trzykrotnie zmiany nauczyciela. Uczyli kolejno Józef Janas, Stanisław Baczyński, Władysław Czechowski. W 1937 r. przybyła do Jaworznej nauczycielka Janina Jeżówna, która kierownikiem szkoły pozostała do 1945r.
W czasie trwania II wojny światowej , mimo licznych trudności nadal prowadzona była nauka w szkole. Po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej wprowadzano systematycznie wyższe klasy, aż do pełnej szkoły podstawowej z klasami I – VII. Nauka szkolna odbywała się w budynku szkolnym, gdzie była tylko jedna sala lekcyjna oraz w izbach wynajętych u gospodarzy.
W roku szkolnym 1953/54 rozbudowano istniejący budynek szkolny. W ten sposób uzyskano 4 izby lekcyjne oraz mieszkanie dla kierownika szkoły. Uczniowie uczyli się od tej pory tylko w budynku szkolnym.
W roku szkolnym 1954/1955 kierownikiem szkoły zostaje Fryderyk Fiejtek. W wyniku Jego starań w roku 1968 rozpoczęto budowę nowej szkoły o sześciu izbach lekcyjnych, pracowni praktyczno – technicznych z gabinetem. W toku budowy nowej szkoły kierownik poczynił starania o częściową zamianę dokumentacji dzięki temu uzyskano podpiwniczenie oraz dodatkowe dwa pomieszczenia. Po oddaniu do użytku nowego budynku szkolnego, szkoła otrzymała 10 pomieszczeń do nauki. Stary budynek został wykorzystany na mieszkania dla nauczycieli oraz na schronisko młodzieżowe.
W sierpniu 1969 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady narodowej w Krakowie – Kuratorium Okręgu Szkolnego dla województwa krakowskiego i miasta Krakowa nadaje Szkole Podstawowej w Jaworznem imię Mikołaja Kopernika.
W dniu 21 września 1969r. odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej szkoły.
Na pierwszym tle budynek starej szkoły, w tle nowy budynek
W 1971 roku szkoła siedmioklasowa została przeminowa na ośmioklasową.
19.02 1973r. została uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa z okazji 500 rocznicy urodzin patrona.
Tablica pamiątkowa